Schedule
Home
District Info
Directions
Board of Education
Board Meetings and Policy
Bully Reporting
Administrative Offices
Office of the Superintendent
Assistant Superintendent for Curriculum and Instruction
Student Services
Office of the CFO/Treasurer
Maintenance
Technology
Transportation
Food Service
Schools
Defiance High School
Defiance Middle School
Defiance Elementary School
Staff Directory
Staff Directory
Alumni
Alumni Link
Contact Us
Central Registration
Student Resources
Parent Resources
Staff Resources
Facebook
Twitter
logo
Voice Recognition
Contact Us
Facebook
Twitter
Schedule
ADA Menu
Volleyball
Schedule
Roster
Pictures
Stats
Team Picture
Area Stats
WBL Selections
District Selections
Lettermen
Athletics Home
VARSITY 2023
Date
Team
Place
Time
Result
Record
Aug 21
Liberty Benton
Away
7:00 PM
L 3-1
0-1
Aug 22
Wapakoneta
Away
7:00 PM
W 3-2
1-1
Aug 26
Eastwood
Home
12:00 PM
L 3-0
1-2
Aug 31
St. Marys
Home
7:00 PM
L 3-0
1-3
Sept 2
Ayersville
Home
12:30 PM
L 3-2
1-4
Sept 5
Archbold
Away
7:00 PM
W 3-2
2-4
Sept 7
Van Wert
Away
7:00 PM
W 3-0
3-4
Sept 9
Coldwater
Away
11:30 PM
L 3-0
3-5
Sept 11
Paulding
Home
7:00 PM
W 3-0
4-5
Sept 12
Findlay
Home
7:30 PM
L 3-1
4-6
Sept 14
Shawnee
Away
7:00 PM
L 3-0
4-7
Sept 16
Wauseon
Away
11:30 PM
W 3-0
5-7
Sept 18
Celina
Home
7:00 PM
L 3-2
5-8
Sept 19
Whitmer
Home
7:00 PM
W 3-1
6-8
Sept 21
Kenton
Home
7:00 PM
W 3-0
7-8
Sept 25
Bryan
Away
7:00 PM
W 3-0
8-8
Sept 28
Elida
Home
7:00 PM
W 3-0
9-8
Oct 2
Tinora
Home
6:00 PM
L 3-2
9-9
Oct 3
Bath
Away
7:00 PM
W 3-0
10-9
Oct 10
Ottawa-Glandorf
Home
7:00 PM
L 3-1
10-10
Oct 14
Napoleon
Away
12:30
PM
W 3-0
11-10
Oct 19
Celina (
Sectional )
Away
7:15 PM
L 3-0
11-11
Junior Varsity 2023
Date
Team
Place
Time
Result
Record
Aug 21
Liberty Benton
Away
5:30 PM
L 3-0
0-1
Aug 22
Wapakoneta
Away
6:00 PM
W 2-0
1-1
Aug 26
Eastwood
Home
10:30 AM
W 2-0
2-1
Aug 31
St. Marys
Home
6:00 PM
W 2-1
3-1
Sept 2
Ayersville
Home
11:00 AM
W 2-0
4-1
Sept 5
Archbold
Away
5:30 PM
W 2-0
5-1
Sept 7
Van Wert
Away
6:00 PM
W 2-0
6-1
Sept 9
Coldwater
Away
10:00AM
W 2-0
7-1
Sept 11
Paulding
Home
5:30 PM
W 2-0
8-1
Sept 12
Findlay
Home
6:00 PM
W 2-0
9-1
Sept 14
Shawnee
Away
6:00 PM
L 2-1
9-2
Sept 16
Wauseon
Away
10:00 AM
W 2-1
10-2
Sept 18
Celina
Home
6:00 PM
W 2-0
11-2
Sept 19
Whitmer
Home
5:30 PM
W 2-0
12-2
Sept 21
Kenton
Home
6:00 PM
W 2-1
13-2
Sept 25
Bryan
Away
5:30 PM
W 2-0
14-2
Sept 28
Elida
Home
6:00 PM
W 2-0
15-2
Oct 2
Tinora
Home
5:00 PM
W 2-0
16-2
Oct 3
Bath
Away
6:00 PM
W 2-0
17-2
Oct 10
Ottawa-Glandorf
Home
6:00 PM
L 2-1
17-3
Oct 14
Napoleon
Away
11:00 A
M
L 2-1
17-4
Freshman 2023
Date
Team
Place
Time
Result
Record
Aug 21
Liberty Benton
Away
4:30 PM
W 2-0
1-0
Aug 22
Wapakoneta
Away
4:30 PM
W 2-0
2-0
Aug 31
St. Marys
Home
4:30 PM
W 2-1
3-0
Sept 2
Ayersville
Home
10:00 AM
W 2-0
4-0
Sept 7
Van Wert
Away
4:30 PM
W 2-0
5-0
Sept 11
Paulding
Home
4:30PM
W 2-1
6-0
Sept 12
Findlay
Home
4:30 AM
W 2-1
7-0
Sept 14
Shawnee
Away
4:30 PM
W 2-0
8-0
Sept 16
Ada
Lima Sr.
9:00 AM
W 2-0
9-0
Sept 16
Versailles JV
Lima Sr.
9:00 AM
L 2-1
9-1
Sept 16
ND Academy
Lima Sr.
9:00 AM
W 2-0
10-1
Sept 18
Celina
Home
4:30 AM
W 2-0
11-1
Sept 19
Whitmer
Home
4:30 PM
W 2-0
12-1
Sept 21
Kenton
Home
5:00 PM
W 2-0
13-1
Sept 25
Bryan
Away
4:30 PM
W 2-0
14-1
Sept 28
Elida
Home
4:30
PM
W 2-0
15-1
Oct 10
Ottawa-Glandorf
Home
4:30
PM
L 2-1
15-2
Oct 14
Napoleon
Away
10:00 AM
L 2-1
15-3
© 2024. Defiance City Schools. All Rights Reserved.
Website Created by eSchoolView
Intranet Login
Accelerated Reader Home Connect
View text-based website